وبلاگ شخصی علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com
وبلاگ شخصی علی اکبر مظاهری

mazaheriesfahani@gmail.com

کانال تلگرام از زبان مشاور
جهت دیدن کانال تلگرام "از زبان مشاور" روی عکس کلیک کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
بایگانی

۲۱ مطلب در تیر ۱۳۹۷ ثبت شده است

۲۸
تیرجواب این جوان را چه بدهم؟

سلام.
الهی توفیقاتتون بیشتر بشه.
شما که هم قلم به‌دست هستین هم به‌قول معروف، تریبون دارین، گلایه ما رو هم برسونین به دخترخانمها و خانوادهایشان.
مادرم مدام از این و آن شماره میگیرند، تماس میگیرند، همه هم خانواده‌هایی که گزینش شدن، مذهبی هستن، اما حتی اجازه خواستگاری هم نمیدهن.
اگر هم یکی از هر چندین و چند مورد، اجازه بدهند، بعد خود دختر خانمها میگویند نه.
نمیدانم دگر من جوان باید چکاری انجام بدهم ...
خیلی دلشکسته شدم و ناراحت ...

  • علی اکبر مظاهری
۲۸
تیرنوشته‌ای از خانم زهرا نصیری (نویسنده، روزنامه‌نگار، آموزگار)، در روزنامه مردم نو.

فقط ریحانه‌ها بخوانند؛ دختران سرزمینم، ریحانه‌های خلقت خدا، بلورهای شکننده هستی‌بخش! امروز روز شماست. امروز می‌خواهم شما را دعوت کنم تا صمیمانه و خودمانی از خودمان بگوییم.
بیایید امروز با خود مرور کنیم که ما دخترها همانی هستیم که خداوند اراده فرموده است با وجود ظریف و نه ضعیف او، به هستی جریان بخشد تا این مخلوق ظریف خدا، در داستان خلقت، نقشی اساسی ایفا کند. همان که ارزشمند است و ارزش‌آفرین و دامانی گسترده برای تمام زیبایی‌های زندگی، آنگونه که از مهر و عطوفت گرفته تا جان گرفتن و تربیت‌یافتن، همه در این دامن معنی پیدا می‌کند.
اگر نیم‌نگاهی به گذشته‌های دور اما نزدیک بیاندازیم، می‌بینیم که ما مقتول افکار جاهلی بودیم که با چشمان کور و بسته بر نور و رحمت و زیبایی، ما را زنده زنده در گورها پنهان می‌کردند، تا اینکه به‌دست پیامبر رحمت - صلی‌الله‌ علیه و آله - جان گرفتیم، عزت یافتیم و قدر و منزلتمان بر ضمیرهای روشن آشکار شد و خداوند سوره کوثر را دفتری برای شرح عظمت هستی‌مان قرار داد تا بزرگی زن‌بودنمان را به تأسی از مادر خوبی‌ها اثبات کنیم.
ما همانیم که بزرگان دینمان از ما به‌عنوان ریحانه، بلور، رحمت، نیکی و گل خوشبو یاد کرده‌اند و رحمت خداوند، با قدم‌های ما، به زندگی پدر و مادر سرازیر شده است.
ما همانیم که خداوند روح لطیف را ارزانی‌اش کرده است که در سایه‌سار آن می‌تواند مردانی قوی تربیت کند.
ریحانه‌ها! ما همان دختران باباییم که حریری صورتی از آرامش را در خانه پهن می‌کنیم و لبخند مهربانمان خستگی را از جان بابا به در می‌کند.
ماییم رفیق و مونس مادر که غصه‌ها را از قصه زندگی‌اش می‌زداییم و امید قلب مهربانش می‌شویم.
ما همان نازک نارنجی‌هایی هستیم که با همه ظرافت روح و وجودمان، پای لجبازی‌های شیطنت‌آمیز برادرمان می‌ایستیم و خندوانه‌ای از کل‌کل مردانه با او به راه می‌اندازیم تا با خنده‌هایش شاد شویم.
از دنیایمان با یکدیگر به‌عنوان خواهر که مگویند و مپرسند! مخصوصا وقتی که پچ‌پچ‌ها و دخترانه‌هایمان، کنجکاوی مادر را برانگیخته می‌کند.
یکی یکدانه‌های بابا! یادتان نرود گل‌های خانه، ما دختران هستیم. بیایید امروز حال خودمان را بپرسیم و سنجاقی از شاپرک برای موهایمان به خود هدیه دهیم.
ما ریحانه‌هایی از نسل زهراییم که دخترانه‌هایش او را ام ابیها ساخت و مادرانه‌هایش بهشت را ارزانی مادران کرد. ما عطر نجابتمان را از نخ چادر فاطمه معصومه به وام گرفته‌ایم.
با دل بزرگ و روح لطیفمان دنیا را در دستانمان داریم و با مهربانی، ستونی به زندگی بابا زده‌ایم و با نجابت و صلابتمان، ایستایی و بالندگی را به جامعه ارزانی کرده‌ایم.
بیایید دلگیر نباشیم از کوته‌نظر‌هایی که هنوز ندانسته‌اند ریحانه‌ها چه عطری به زندگی می‌بخشند. ما را همین بس که بزرگانی چون فاطمه زهرا و فاطمه معصومه - سلا‌م‌الله علیهما -الگویمان باشند و سالروز میلاد حضرت معصومه، یادآور جایگاهمان.
بیایید امروز اولین کسی باشیم که به حکم دختر بودنش، روز دختر را شادباش می‌گوید:
ریحانه‌های سرزمینم، روزتان مبارک!


  • علی اکبر مظاهری
۲۳
تیرپیامبرمان - صلی‌الله علیه و آله - فرموده‌اند:
«مَن کانَ عِندَهُ صَبِیٌّ فَلیَتَصابَّ لَهُ؛
هرکس کودک دارد، باید با او کودکی کند.»

بازی، از نیازهای حتمی کودک است و دوران کودکی، عرصه جولان و میدان آزمون و افت و خیز کودک است.
او در این میدان، تمرین زندگی می‌کند و بالنده می‌شود و تجربه می‌اندوزد و ورزیده می‌گردد و برای دوره‌های بعدیِ زندگانیِ مسئولیت‌دار، آماده می‌شود.
بازیکن، همبازی می‌خواهد، به‌ویژه بازی‌کنی که هنوز قواعد بازی را نیاموخته باشد.
پدرو مادر، بهترین همبازی‌های کودکان‌اند، همان‌گونه که ایشان نزدیک‌ترین کسان به کودک‌اند.
بازی‌کردن والدین با کودک، علاوه بر فایده‌های جسمی و ذهنی که برای او دارد، از جنبه روانی و عاطفی نیز برایش مفید است و سبب رشد شخصیت وی می‌شود. او می‌نگرد که پدر و مادر، که از او بزرگترند، خود را در سطح او نهاده‌اند. کودک، با همان تشخیص و تحلیل کودکانه‌اش می‌فهمد که آن بزرگان، او را به حساب آورده‌اند و با او همطراز شده‌اند.
بها‌دادن به کودک، از کارسازترین کارافزارهای تربیتی برای شک